نحوه ثبت علائم ظاهری اسب یا signalmentخالکوبی لب‌های کره اسب‌ها به دلیل کوچک بودن سطح لب به مراتب محدودتر است علاوه بر خالکوبی اسب‌های جوان به مرور محو می‌شود و نیز به دلیل استفاده از شماره‌های میخی شکل یا میخ‌دار احتمال انتقال بیماری و بخصوص کم‌خونی عفونی افزایش می‌یابد. از سوی دیگر پرتو اشعه لیزر می‌تواند خالکوبی لب را به طور کلی محو کند.

داغ گرم یا Hot Branding

جنس آهن هست یا روی آتش یا با استفاده از انرژی برق کاملاً داغ می‌شود و با استفاده از آن برای شماره‌زنی و ایجاد علامت خاصی روی بدن اسب استفاده می‌شود.

معایب داغ گرم: 1ـ داغ گرم برای اسب دردناک است 2ـ با شماره‌ها یا حروف بزرگ که بتوان آنها را از فاصله دور خواند اطلاعات محدودی را می‌توان روی بدن اسب ثبت کرد. 3ـ داغ گرم برای مزارع یا فارم‌های پرورش اسب استفاده می‌شود ولی در سیستم کلاسیک از داغ گرم استفاده نمی‌کنند

.

 

 

روش دوم برای ثبت علائم ظاهری

داغ زنی سم Hoof Branding:

عبارت است از ثبت داغ روی دیواره سم از شماره‌هایی از جنس آهن استفاده می‌شود که کوچک هستند. مشخصات شماره موردنظر را روی دیواره سم ایجاد می‌کنند این روش همان عیب داغ گرم را دارد. در عوض هیچگونه درد و بی‌قراری در اسب ایجاد نمی‌کند.

عیب دیگر هر 6 ماه، 7 ماه یکبار باید عوض شود یا تجدید شود چون سم رشد می‌کند و یا در معرض اجسام خارجی (سنگ و...) بیشتر قرار می‌گیرد.

/ 1 نظر / 121 بازدید
لی لی

کار اشتباهی هست روی موجود زنده خال کوبی کنی اونم رو اسب